Odżywianie – o czym warto pamiętać
Odpowiednie stężenie glukozy wpływa na dobre samopoczucie, a także hamuje sygnał do budowy tkanki tłuszczowej. Aby utrzymać prawidłowy poziom stężenia glukozy we krwi należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- odpowiednich przerwach między posiłkami
- jedzenie powinno pokrywać nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze
- powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość zjadanych przez nas porcji
Odpowiednio urozmaicone posiłki nie dopuszczą do powstania niedoborów żywieniowych
W jadłospisie na trwałe powinny zagościć warzywa i owoce. Wzbogacają naszą dietę o cenne witaminy, kwas foliowy i składniki mineralne. Błonnik, którego dostarczają, odgrywa kluczową rolę w pracy przewodu pokarmowego. Nie tylko przeciwdziała zaparciom, ale reguluje też poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Jego rola w walce z otyłością jest kluczowa, ponieważ pęcznieje pod wpływem wchłanianej wody, wypełnia w ten sposób żołądek, wydłużając w ten sposób uczucie sytości. Błonnik pozwala oczyścić organizm z toksyn, kwasów żółciowych i metali ciężkich.
Ważne jest też aby ograniczyć ilość spożywanej soli. Jej nadmierna ilość w pokarmach wpływa m.in. na rozwój nadciśnienia tętniczego. Dzienne spożycie nie powinno przekraczać 6 gramów.
Kiedy kontrolujemy to co spożywamy, musimy pamiętać również o tym co pijemy.”
Picie płynów w trakcie posiłków sprzyja spowolnieniu trawienia, gdyż rozpuszcza soki żołądkowe, może to prowadzić do wzdęć i zaparć. Jeśli napijesz się odpowiednio wcześniej przed posiłkiem nie tylko nie dopuścisz do takiej sytuacji, ale najprawdopodobniej zjesz mniej, bo Twój żołądek nie będzie już pusty.
Ważne jest również co pijemy, warto zatem sięgnąć po zieloną herbatę. W procesie odchudzania nie tylko przyspiesza metabolizm, ale także usuwa zbędne produkty przemiany materii, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym i pobudza go do wydzielania soków trawiennych. Zawiera garbniki, które zapobiegają powstawaniu nowotworów, a także witaminy C, E, B i sole mineralne. Pobudzając pracę pęcherza moczowego przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Zawarte w niej flawonoidy zapobiegają zakrzepom krwi i wzmacniają naczynia krwionośne. Zawiera fluor zabezpieczając zęby przed próchnicą a także obniża ciśnienie krwi.
Sięgając po wodę warto wcisnąć do niej cytrynę, która naturalnie nawadnia i dotlenia ciało.”
Działa oczyszczająco na organizm, ułatwia oddychanie, leczy infekcje gardła. Wzmacnia także układ odpornościowy, zmniejsza gorączkę i oczyszcza krew.
Przyspiesz swój metabolizm
Aby odchudzanie było skuteczne powinniśmy pamiętać o produktach, które przyspieszają metabolizm, a są to m.in.: migdały, jabłka, brokuły, marchew, curry, jajka, czosnek, limonka, owies, pomarańcza, szpinak, pomidory, truskawki, grejpfruty, cytryna, fasola, seler, ogórek, ostra papryka, jogurty, kapusta, szpinak.